RCT Senry 6FM100A-X Fully-Seal LEAD ACID
R2,639.61
16 in stock
RCT SENRY 6FM100A-X FULLY-SEAL LEAD ACID – FM100A-X
Description
AGM Technology for a maintenance-free, leak-proof battery that can be mounted in any orientation
General Features
Not restricted for air transport complies with IATA/ICAO Special Provision A67
UL-recognized component
Can be mounted in any orientation
Computer-designed lead, calcium tin alloy grid for high power density
Long service life, float or cyclic applications
Maintenance-free operation
Low self-discharge
The rechargeable batteries are lead-lead dioxide systems
The dilute sulfuric acid electrolyte is absorbed by separators and plates and thus immobilized
Should the battery be accidentally overcharged producing hydrogen and oxygen
Special one-way valves allow the gases to escape thus avoiding excessive pressure build-up
SPECIFICATIONS:
Product Code : RCT BAT FM100A-X
Nominal Voltage : 12V
Number of cell : 6
Design Life : 10 years
Nominal Capacity 77°F(25°C)
10 hour rate (10.0A, 10.8V) : 100Ah
5 hour rate (17.5A, 10.5V) : 87.5Ah
1 hour rate (66.2A, 9.6V) : 66.2Ah
Internal Resistance
Fully Charged battery 77°F(25°C) : =5.7 mOhms
Self-Discharge
Self-Discharge : 3% of capacity declined per month at 20°C(average)
Operating Temperature Range
Discharge : -20~60°C
Charge : -10~60°C
Storage : -20~60°C
Max. Discharge Current 77°F(25°C) : 900A(5s)
Short Circuit Current : 2100A
Charge Methods: Constant Voltage Charge 77°F(25°C)
Cycle use : 2.40-2.45VPC
Maximum charging current : 30.0A